Ansambel MANZUR / Usbekistan

Ansambel MANZUR / Usbekistan
22
/ Mar
Wednesday
2017

Ansambel MANZUR / Usbekistan

Location
Raekoja plats 2, Narva, 20307
Venue
Narva Jazz Club
Time
07:00 pm
Price
4-5€ / saadaval kohapeal

Nodirbek Tošev: kanun, zang, vokaal
Mirzohid Abasov: nei, doira, vokaal
Dilmurod Hamroev: rubab, kairak, vokaal
Akmal Hamrojev: doira, vokaal
Ismat Iskandarov: ud, vokaal
Džasur Muhamedov: gidžak, vokaal (eeslaul)

Kuueliikmeline meesansambel viljeleb usbeki-tadžiki traditsioonilist klassikalist ja rahvalikku muusikat kõrgel professionaalsel tasemel. MANZUR läheneb algupärandile vabamalt ja loovamalt kui paljud teised sarnased kollektiivid Usbekistanis, paistes silma originaalsete arranžeeringute ja edasiarenduste poolest.

Ansambel MANZUR vôib mängida varrukast tuliseid Usbeki traditsioonilisi rütme ja meloodiaid, kuid eriline koht meeste repertuaaris kuulub šašmakaami* pärandile. See maailma mastaabis muusikaline kõrgsaavutus kuulub UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja kõrvuti Seto leelo ja laulupidudega, koos flamenco, fado, polüfoonilise gruusia meestelaulu ja paljude teiste kultuuripärlitega laiast maailmast.

* ŠAŠMAKAAM (shash maqam, pärsia keeles ‘kuus laadi’) on unikaalne kunst, mis on levinud tänase Usbekistani ja Tadžikistani aladel, kunagi tuntud kui Mâwarâ al-nahr ehk “maa teiselpool jõge” vôi Transoksaania, “Oxuse-tagune maa”. See kompleksne, rangetele reeglitele allutatud muusikaline distsipliin, mida meistrid on oma õpilastele edasi andnud mitme sajandi vältel, kujunes välja Siiditee hiilgeaegadel erinevate Idamaa kultuuride ristteedel, eelkõige Buhhaaras 17-19. sajandil. Šašmakaam’i olulisemad mõjutajad on pärsia, araabia, juudi ning Kesk-Aasia nomaadide kultuurid, kuid selle juured ulatuvad islami-eelsesse aega. Šašmakaam’i areng ei ole vaadeldav mitte üksnes musikoloogia, vaid ka teaduse, kirjanduse ja filosoofia, sealhulgas sufismi kontekstis. See klassikalisel ülistusluulel põhinev vokaal-instrumentaalne muusika kõlas valitsejate õukondades ning intellektuaalide salongides.

Šašmakaam Usbekistanis eristatakse Horezmi, Fergana-Tashkendi, Samarkandi ning Buhhaara šašmakaami, millest ansambel MANZUR keskendub loomulikult viimasele.

Photo