> Andrei Ryabov Trio / Venemaa

28
/ Feb
Wednesday
2018

> Andrei Ryabov Trio / Venemaa

Location
Raekoja plats 2, Narva
Venue
Narva Jazz Club
Time
07:00 pm
Price
4-5€ / saadaval kohapeal
Status
fuajees

Andrei Ryabov – kitarr
Nikolai Zatolochny – kontrabass
Garry Bagdasaryan – trummid

Andrei Rjabov sündis 24. juulil 1962 Leningradis ning alustas kitarriõpingutega üheteistkümne-aastaselt, inspireerituna klassikalistest rokkansamblitest nagu The Beatles. Mõned aastad hiljem hakkas teda paeluma jazz – iseäranis muusikud nagu George Benson, Jim Hall, Joe Pass ja Wes Montgomery. 1982. aastal omandas Andrei Rjabov bakalaureusekraadi Peterburis Mussorgski nimelises muusikakolledžis. Samal aastal ühines ta David Gološtšekini jazzansambliga, mis oli üks tolleaegseid parimaid jazzikooslusi kogu maal, ning tuuritas ja lindistas nendega kuni 1988. aasta lõpuni.

Tol aastal andis Andrei Rjabov koos tuntud eesti jazzkitarristi Tiit Paulusega välja oma esimese albumi bändijuhina – “Tete-a-Tete” Melodija plaadifirma alt. 1989. aastal asus ta tööle Mussorgski nimelises muusikakolledžis, õpetades seal kitarri, jazz-improvisatsiooni ja teooriat ning juhendades ühtlasi meistriklasse ja töötubasid ka mujal.

Aastatel 1989-1992 valiti Andrei Rjabov Vene Jazziliidu poolt riigi parimaks jazzkitarristiks. 1992. aastal tunnustati tema kvartetti pianisti Andrei Kondakoviga aasta parima jazzansamblina. Venemaal töötamise perioodil esines Andrei Rjabov ühtlasi paljude suurte muusikasündmuste raames mujal Nõukogude Liidus, Euroopas ja Lõuna-Ameerikas. Tal on olnud võimalus kohtuda ning mängida koos esmaklassiliste maailmanimedega nagu Dave Brubeck, David Friesen, Dusko Goykovich, Joe Pass, John Stowell, Roger Frampton, Sal Nistico ning Richie Cole, kellega ta andis oma 1989. aasta Venemaa tuuri ajal Melodija plaadifirma alt välja albumi “Leningrad Alto Madness”.

1992. aasta juunis saabus Andrei Rjabov Ameerika Ühendriikidesse ning elas kaks aastat Lääne-Massachusettsis, esinedes festivalidel, jazziklubides ning kolledžites. Selle aja vältel võttis ta osa Massachusettsi Ülikooli “Jazz in July” (“Jazz juulis”) programmist, kus ta õppis ning mängis koos Billy Taylori, Ted Dunbari ja Yusef Lateefiga. Andrei osales ka jazzifestivalil Bright Moments, oli Massachussetsi Ülikooli Bowkeri saalis Al Di Meola Trio soojendusesineja ning andis mitmeid kontserte koos tuntud jazzkitarristi Attila Zolleriga Vermonti jazzikeskuses ja teistel Uus-Inglismaa piirkonna lavadel.

Oma intervjuus saksa ajakirjale Jazz Podium Magazine on Andrei kolleeg ja mentor Attila Zoller öelnud: “Andrei Rjabov mängib Bill Evansi puhtaid akorde. See kõlab kitarril tõesti lummavalt. Ka improviseerides on ta oivaline. Teist tema moodi kõlavat kitarristi ei leidu.” 1994. aastal andis Andrei Rjabov Signature Sounds Recording Co. alt välja oma esimese Ameerikas produtseeritud albumi “Day Dream” ning on edaspidi teinud koostöid ning lindistanud mitmeid teisigi. Oma arvustuses albumile “Day Dream” kirjutas New England Jazz News: “…lugude tihedus ja arranžeeringud ning pillimängu kõrge tase on muljetavaldavad.”

Peagi pärast seda otsustas Andrei Rjabov kolida New Yorki, kus ta jätkas oma loomingulist tööd ning esinemisi nii bändiliidri kui saatjana, püüdes endale sealses jazzimaailmas kindlat nišši luua. Üle kümne aasta on ta teinud kaasa Richie Cole Alto Madness Orchestra’s. New Yorgis on Andreil olnud au mängida koos paljude jazzikuulsustega, sh. Attila Zoller, Craig Hendry, Gene Bertoncini, Hubert Laws, Jack Wilkins, Paul Bollenback, Peter Bernstein, Richie Cole, Sergio Brandao ja Vic Juris.

Andrei Rjabovi muusikuosavust on kõrgelt hinnanud sellised kitarrilegendid nagu Jim Hall, Joe Pass, Tal Farlow ja Gene Bertoncini. 1996. aastal osales ta Tal Farlowi tribüütkontsertil Merkini kontserdisaalis New Yorgi JFC jazzifestivali raames, mille kohta on raporteerinud San Francisco Examiner: “järjekordse legendi Attila Zolleriga ühines laval imeliselt leidlik vene kitarrist Andrei Rjabov.”

2004. aastal kutsuti ta esinema BET TV “Jam Studio” saatesse Philadelphias koos Grammy’ga pärjatud fusion-kvartetiga Yellowjackets. Andrei on erinevatel New Yorgi lavadel mänginud enam kui 15 aastat ning teda peetakse seal tänapäeva üheks parimaks jazzkitarristiks.
Alates 2008. aastast elab Andrei Rjabov taas Venemaal, Peterburis, esinedes suurtel muusikaüritustel üle kogu maa. Ta on korraline esineja Peterburi Jazzfilharmoonias ning teistel kodulinna lavadel.

Andrei Rjabovi spontaanne ning maitsekas improviseerimine segab kokku jazzi, bluusi, ladina ja popmuusika stiile. Ta on end tundliku ja algupärase muusikuna kindlalt kehtestanud – oma unikaalsete akordi seisude ja jõulise, väljendusrikka meloodilise stiili näol on ta välja arendanud endale täiesti ainuomase heli.

Photo